top of page

Zoznámte sa, Bullteriér / Meet, Bull Terrier

Bullteriér 

je tvor opradený mnohými urbánnymi legendami. V názore na bullteriéra sa zato ľudia radikálne zhodujú: buď ho milujú, alebo nenávidia! Medzi ľuďmi, neexistuje žiadna stredná cesta na jeho nazeranie. Však je to taký divný tvor, niektorým pripomína "ovečku", v iných evokuje "prasiatko", či "kozičku", a potom sú tu aj tí s hlbokým presvedčením, že ide o toho strach naháňajúceho "PICBULLA". Zmeniť ich neľútostný názor, by sa rovnalo presvedčeniu vegána, aby jedol slaninu.

 

Keď 

som mnoho rokov dozadu uvidela prvý krát bullteriéra, ako mnohí som si pomyslela: "Bože, aký je len škaredý!". O ďaľších veľa rokov sme sa spoznali s Ondrejom a začali spolu randiť. Časom sa na stôl dostala téma "pes" a samozrejme sme sa nevedeli dohodnúť na žiadnom plemene.

Naša dilema sa rozhodla v jednu slnečnú nedeľu. Zašli sme si na kávu do vtedy ešte fungujúcej kafejky Anky Vargovej na Hlavnom námestí. Sedeli sme na terase, popíjali kávu a pozorovali ľudí na námestí. Zaujala nás rodina prechádzajúca krížom cez námestie: mama, otec, dve dcéry. Keď už boli skoro na konci námestia, otočili sa a začali volať na druhý koniec. Pochopili sme, že k nim ešte niekto patrí: červená bullteriérka s ružovou šatkou. Hrala sa s tenisákom a vôbec nevidela dôvod, ponáhľať sa za ostatnými členmi svojej rodiny. Pozrela som na Ondreja so slovami: "Takého chcem!".

  Potom sme si domov priniesli našu prvú bullteriérku Zivu. Časom sme sa pri venčení skamarátili s majiteľkou spomínanej kafejky. Anka kafejku už nemala, zato mala dvoch barzojov. Doteraz sme dobrí kamaráti a neraz sa pri pive zasmejeme, že zapríčinila vstup bullteriérov do našich životov. 

 

Je mnoho 

publikácií pojednávajúcich o bullteriéroch. V značnej miere nájdeme informácie o štandarde a histórii plemena, zdraví, poprípade o aktivitách s bullteriérom. Všetky tieto dostupné informácie sú samozrejme veľmi dôležité, no bežnému smrteľníkovi neobjasnia dôvody, prečo sa ľudia ako my a jeho sused, uchyľujú v nekončiacej láske ku týmto prapodivným tvorom.

Nuž teda, sadnite si, ponúknite sa kávou, či koláčikom a urobte si pohodlie. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme bullteriéra našimi očami.

 

 Zoznámte sa, Bullteriér!

Bullterrier
Povel "sadni"
Bullterrier

Bullteriér si nikdy nesadne ako normálny pes!

 

          Povel "sadni" bullteriérovi nerobí žiaden problém, avšak samotné prevedenie môže viacerých cvičiteľov psov minimálne zneistiť. Základné anatomické pravidlo každého bullteriéra totiž znie: nikdy sa nedotýkaj zadkom zeme, ani keby si mal v tejto polohe zotrvať celý deň! V podstate to vypadá, akoby mali v zadných nohách pružiny čakajúce na akýkoľvek impulz k opätovnému uvedeniu tela do pohybu. Bullteriér svoj zadok ponecháva celú dobu levitovať nad zemou v napätom očakávaní.

          Tak ako v prípade samotneho povelu na sadnutie, bullteriér je špecialista aj na "posed" z vlastnej vôle. Nestrannému pozorovateľovi takáto situácia pripomína skôr bezdomovca, čo trochu prebral a zložil sa v parku na lavičke. :-) 

Milovník piva

Bullteriérovi sa tiež hovorí fajnšmeker psej ríše, ktorý dobré pivo spozná po čuchu.

 

          Výnimkou nie je ani náš Jackson, ktorý chuť piva vedel oceniť už vo veku, keď bol ešte silne "pod zákonom". Zaschnuté pivo vyliate na podlahe neomilne vypátral už ako šteniatko, aj po niekoľkých dňoch od incidentu, ktorého sme si neboli vedomí.

          Snáď najznámejší milovník piva je Spuds MacKenzie, ktorý v 80-tych rokoch zažiaril v sérii televíznych reklám uvádzajúcich na americký trh novú značku piva Bud Light. Spuds sa stal zberateľským fenoménom a legendou 80-tych rokov v Spojených štátoch a Kanade. (Mimochodom, v skutočnosti bol Spuds bullteriérka vlastným menom Honey Tree Evil Eye, ktorá sa dožila úctihodných 16 a pol rokov.) 

Obecné pravidlá
Bullterrier

Bullteriér má vlastný rozum!

 

A denne nám to dokazuje. Keď napríklad pri venčení začne zaostávať a zastavovať sa, znamená to, že premýšla, alebo má nestráviteľne odlišný názor od toho nášho a môžme si byť istí, že to skončí nejakou "vilomeninou"!

Jedinečný sluch!

 

O bullteriéroch je známe, že si rozvážne vyberajú, čo započujú a čo rovno pustia druhým uchom von!

Bullteriér má svoj vlastný poriadok a pravidlá!

 

Keď jedenkrát niečo urobí, nezmazateľne si zapíše za uši, že to môže robiť už navždy, bez ohľadu nato, či to ešte stále dáva zmysel. Jacksonova ségra Rita a brácho Aďo si ako šteniatka zvykli líhať v košoch na prádlo. V košoch a skriniach ich nájdeme aj dnes, akurát tie koše sa odvtedy trochu zmenšili. :-)  

Pre bullteriéra neexistuje väčší trest, ako si ho nevšímať!

 

Ak chcete bullteriéra upozorniť na jeho neposlušné správanie, netreba vynakladať inú snahu, než ho ignorovať. Neexistuje nič, čo by na bullteriéra zapôsobilo mocnejšie, než byť premenený na vzduch. :-)

Najväčšia odmena je škrabanie za ušami!

 

Bullteriéra si získate škrabaním za ušami. V sekunde sa stanete jeho najnovší najlepší kamoš. Toto škrabanie však nemôže mať intenzitu, aká postačuje iným psom. Jednoducho si treba predstaviť, že chcete poškrabať hrocha a tomu prispôsobiť  náležito škrabkanie. Na oplátku sa vám odvďačí slastným úsmevom, a poprípade si krivením hlavy usmerní polohu, kde sa máte rukou presúvať a divoko dupajúce nadšené zadné nohy vám tiež napovedia, že by nebolo na škodu pridať na intenzite.

Prdia, chrápu a grgajú ako správny chlap!

 

Bullteriéri sa vo viacerých ohľadoch podobajú ľuďom. Dokážu chrápať ako starý piliňák a prdieť ako Harley Davidson, ukážkové bomby. Náš Jackson občas vedie zákernú zákopovú vojnu. Účinok tichých nástražných mín si všimnete až po chvíli, keď výrazný odór doľahne priamo k vášmu nosu. V tom čase je už "pánko" na druhom konci bytu.

Pri miske s vodou hlboko ponorí spodnú čeľusť, tak aby horná ostala opretá o ňu. Vody vypije asi toľko, koľko nafrcká okolo. Každý bullteriér má totiž zásadu, že nos musí zostať v suchu za každú cenu. Potom si grgne, teda vydá totálne ľudský zvuk, nápadne pripomínajúci bavoráka na Oktoberfeste, ktorý práve vypil na ex basu piva. :-)

Je vysoko pravdepodobné, že o bullteriéra zakopnete aspoň raz denne.

 

Tento druh preto majitelia zvyknú nazývať aj "podnožka domáca". Bullteriéri sú jednoducho takí. Stále sa človeku pletú pod nohy len preto, že mu chcú byť čo najbližšie. :-)

Pštrosí zvyk.

 

Bullteriér má čudné zvyky, nevynímajúc to, kde a ako zložiť hlavu. Medzi najpopulárnejšie úložiská jednoznačne patria bezpečné úkryty pod pazuchou a v lone človeka. Nejeden neistý výraz v tvári našej návštevy spôsobila hlava bullteriéra zaparkovaná medzi nohami, samozrejme citlivejšie reagujú najmä páni. :-) 

Niektorím sa vyvinula úzkostlivá potreba súkromia.

 

Nie je nezvyklé, že v intímnych chvíľach uľavenia si, vyžadujú prinajlepšom prítomnosť kríku, alebo vysokej trávy, v nepriaznivých situáciach, aspoň odvrátený zrak. 

Nalož si ma do auta sám, alebo daj úplatok!

 

Bullteriér je vecný tvor, ktorý k svojím potrebám pristupuje veľmi logicky. Myslím, že už ako šteniatka v maminom bruchu, majú vštepené vlastné pravidlo na odmeny. Princíp odmeny ako kľúča k dosiahnutiu pánečkovej vôle, zamieňajú za kľúč k dosiahnutiu vlastnej vôle. Piškóty, loptičky a iné odmeny, tak páneček neaplikuje na cvičáku, ale pri bežných aktivitách, akými je napríklad nastupovanie do auta. Cestu na venčení pozná Ziva tak dobre, že si v hlave vyznačila míľniky, na ktorých si postavila súkromné domčeky na vyberanie mýta v podobe piškótov, bez ktorých sa nepohne ďalej.   

Nuda sa neráta

Nestojí za námahu robiť nudné veci!

 

          Mozog bullteriéra pracuje jednoducho a drží sa určitých pravidiel. Toto pravidlo je prvé a najdôležitejšie. Ísť si len tak lahnúť do pelechu, nie je pre bullteriéra žiadna zábava. Naopak, ísť do pelechu, skákať pritom na steny, krúžiť dookola a poprípade sa vyhodiť horebruch a metať až kým vankúš nepripomína prapodivnú guču, to už je iná káva. A takto to je so všetkým, do čoho sa pustí. Prosté, že? :-)

Tenisáky a iné guľaté poklady
Bullterrier

Bullteriéri sú blázni, no bez veľkej námahy medzi nimi nájdete aj kráľov bláznov!

 

          Aj my máme doma takého kráľa. Loptičky Jackson uctieva ako sväté relikvie. Tento ohromujúci, jedinečný a neopakovateľný vynález pre neho znamená toľko, čo v roku 1953 znamenal objav dvojzávitnicového modelu DNA pre Watsona a Cricka. Jackson loptičky pošťucháva, kotúľa, žviaka a mazná sa s nimi. Jeho osobné maximum na počet kusov v papuli na jedenkrát sú 3 loptičky. Obzvlášť ho teší púšťať ich v adrenalinových situáciách, ako napríklad pri nohách našej sedačky a ostatných od zeme mierne zdvihnutých nábytkoch. Vo chvíli, keď loptička unikne nastupuje nástojčivý štekot a celá scéna končí sťahovaním nábytku až kým ju opať "neuloví". Človek žasne, keď ho pri hre pozoruje a neprestáva si klásť otázku: či existuje niečo zábavnejšie, ako nahánať loptu, najmä keď spoluhráč tak pekne prihráva? Doma sa zvykne posadiť pred dvere od komory, v ktorej sú schované loptičky. Civí na dvere, vrtí sa na zadku a mumle si akési zaklínadla, akoby chcel silou vôle prinútiť dvere, aby sa samovoľne otvorili a loptičky sa dogúľali priamo k jeho nohám. Normálni psi uprednostňujú hádzacie taniere, avšak Jackson ako správny bullteriér, odmalička nedá dopustiť na gule! Žije v presvedčení, že podstatou života sú loptičky. :-) 

Veterinár
Bullterrier

Príbeh hrozitánskeho bullteriéra pozná každý veterinár!

 

          Bullteriéri spravidla prijímajú návštevu veterinára, buď ako absolutní stoici (tento názor, však z veľkej miery opúšťajú už pri druhom šteniatkovskom očkovaní), alebo ako absolútni ufňukanci. Naši bullteriéri nie sú žiadne výnimky. Úplna paralýza nastáva už pri vystupovaní z auta pred ambulanciou veterinára. Nevedno ako, ale už počas cesty autom vedia, či sa ide na návštevu ku kamarátom, alebo do "jamy levovej". V týchto situáciach nepomôže ani zaparkovať auto na druhej strane ulice. Svojho hrdinského, tridsať kíl vážiaceho bullteriéra, tak spravidla do ordinácie nesiete na rukách. Ten sa pritom celou cestou trasie akoby trpel zimnicou a hneď ako sa nohami pevne dotkne zeme, zaparkuje nalepený na dverách, ktoré vedú k úniku z tejto šlamastiky. :-)

Lichotník

Pri prejavoch jeho náklonnosti sa nevyhnete olízaným tváram!

 

          Bullteriéri majú veľké nutkanie prejavovať ľuďom svoje sympatie, vždy ako sa naskytne vhodná príležitosť. Tieto sympatie sa prejavujú nekončiacim lízaním častí vášho tela. Obzvlášť sú zameraní na oblasť hlavy, najmä uší, ale neohrdnú ani nohami, alebo rukami.

          Za spomenutie určite stoja dve naše príhody. V prvej figuruje Ondrej a Whoopka, v jedno ráno, keď bol Ondrej trošku indisponovaný. Whoopka, hneď využila situáciu na prejavy nekončiacej lásky a Ondriškovi, bezbranne ležiacemu na sedačke, v priebehu hodiny zlízala hlavu tak, akoby práve vyšiel zo sprchy.

          V druhej príhode boli aktérmi Jackson a naša kamarátka Dora. Bolo leto a Dora ku nám dobehla v krátkych šortkách s nohami natretými samoopaľovacím krémom. Jacksonov zvrhlý pohľad hneď naznačil, čo sa bude diať. Okrem toho, že je to veľký lichotník, zbožňuje krémy všetkých druhov skoro ako pivo. A tak sa stalo, že aj keď sme sa snažili Jacksona celý čas napomínať, Dora šla domov s mierne fľakatými nohami. :-)

Plaziace komando

Neexistuje iný pes, čo by sa natiahol na brucho a začal plaziť namiesto chôdze!

 

          Keď prvýkrát naši psíčkarskí kamaráti uvideli Zivu, ako si ľahla na brucho, aby sa prednými nohami začala poťahovať dopredu, zostali stáť v nemom úžase. Naša Ziva túto zábavu dokázala ešte apgrejdnúť. Na kopčeku sa elegantne rozbehne, naberie rýchlosť, a vo vzduchu sa pripraví na ležérne nabehnutie bruška na trávu a šupho slajdom hodným olympijského víťaza v snowboarde si to hrnie dole kopcom.

          Bullteriéri sa tiež bez výnimky radi hrajú na "žaby", čo znamená, že sa odpichnú z miesta, roztiahnu nohy a rozčapia sa tak, že si odrú brucho. Napríklad Jackson sa týmto štýlom škriabe z postele alebo sedačky. Nikdy nezoskočí priamo dole ako normálny pes. Postupne sa poťahuje, takže predné nohy s bruchom sú už dávno na zemi, no zadné zostávajú aj niekoľko ďaľších minút na sedačke.

V posteli
Bullterrier

Podeliť sa s bullteriérom spravodlivo o posteľ je vopred prehratý boj!

 

          Bullteriér si kreatívne zväčšuje sebe vyhradený priestor. Vodorovne sa rozťahuje na vankúšoch, uhlopriečne na matraci a dopredu vytrčené nohy má tvrdé ako stĺpy na zábradlí. Jackson sa popri tom niekoľkokrát za noc preplazí k nohám postele a skĺzne na podlahu. Odchádza sa schladiť k dverám, aby sa po čase vrátil a pristál vám rovno na hlave. Naopak nespokojná Ziva do vás bude úpenlivo drgať, až kým vás nezobudí, aby ste jej vrátili perinu. :-)

bottom of page